Kıl Çadırı Nedir ?

Kıl Çadırı Nedir ?

Kıl çadır konusu günümüzde birçok bölgede ve özellik ile turizm çalışmalarının olduğu bölgelerde de tercih edilen sistemlerden biridir. Kıl çadır modelleri ise günümüzde farklı şekillerde de uygulanmaktadır. 

Kıl Çadır Yörük Çadırlara örnek olarak ise farklı ebatlarda istenilen ölçüler de çadırlar ile beraber şark köşeleri ve oturma grupları gibi farklı kullanım alanlarına da sahiptirler.

Kıl Çadırı Nedir ?

Günümüzde bu tür çadırlar yaz aylarında serin ve kış aylarında sıcak olması sebebiyle de tercih edilen konulardan biri olarak da karşımıza çıkmaktadır. İmal edilen kıl çadırürünleri illerin dolaşılarak hayvanların kılları toplanarak meydana gelmektedir. Bu tür kıllar ülkemizin dört bit yanında toplanarak farklı renk tonlarına göre ayrıldıktan sonra ip haline getirilir ve sonrasında ise dokunarak çadır ürünleri ve ihtiyaç alanlarına göre talepler karşılanmaktadır.

Bahsettiğimiz konularda ise günümüzde binlerce işletme alternatifi olarak da bu ürünleri tercih etmektedir. Bu tür ürünler aynı zamanda içeriye kış aylarında yağmuru da geçirmemektedirler. Hayvan kıllarında yapıldığı için yağışlı havalarda kabaran kıllar tüm gözenekleri kapatmakta ve boşluklarında dolması ile içeriye sus sızması da mümkün olamamaktadır. Bahsettiğimiz konular ile beraber birçok farklı ölçülerde çadır ürünleri bahsettiğimiz yöntemler ile de uygulanabilmektedir.

Kıl çadırı adı verilen ürünler, dokumacılık sistemini de yakından ilgilendirdiği için aynı zamanda şık ve görsel açıdan da işletmenize yakışacak şekillerde de uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Kıl çadırlar ise güneç gördüğü anda dokumadaki gözenekler açılır ve içeriye temiz hava girer ve güzel bir teneffüs olanağı ve havalandırma da yapılmış olabilmektedir.

Tarih açısından ise Osmanlı zamanlarından itibaren tercih edilen kıl çadır sistemleri günümüzde modernize edilmiş şekilde hala daha kullanılan ve tercih edilen çadır sistemleri arasında da yer almaktadır diyebiliriz.